Rahim ağzı kistleri nedir ne tür belirtiler verir?

shutterstock_71683546

Rahim ağzı kisti, rahim ağzı kanal uçlarının tıkanması nedeniyle oluşur.  Bu kistler, doğum yapmış kadınlarda hiç doğum yapmamış kadınlara oranla daha sık görülür. Rahim ağzı kistleri herhangi bir belirti vermeyebilirler, böyle bir sorunu olan kadın bunu hiç fark etmeyebilir ve farklı bir nedenle yapılan jinekolojik muayene sırasında doktor tarafından tesadüfen fark edilebilir.

Rahim ağzının görevlerinden biri, adet esnasında kanın dışarıya atılmasını sağlamaktır, diğer görevi ise rahmin içine girip çıkan bakteri ve spermleri kontrol altında tutmaktır.  Rahim ağzında, içeri neyin girip giremeyeceğini denetleyen hücreler bulunur ve bu hücreler rahim ağzı salgısı denilen bir salgı üretir.  Salgı bezlerinin ucu herhangi bir nedenle tıkandığında, rahim ağzındaki hücrelerin ürettiği bu salgı dışarı akmaz.  Üremeye devam eden ancak salgı bezlerinin ucunun tıkanmış olması nedeniyle dışarı atılamayan bu rahim ağzı salgısının birikimi kistlerin oluşmasına sebep olur.  Bu kistlerin içi sıvı doludur, iki ile on milimetre arasında küçük çaplıdırlar ve birden fazla sayıda olurlar.

Rahim ağzı salgı bezi uçlarının tıkanmasının nedeni enfeksiyondur ve bu enfeksiyon genellikle cinsel yolla bulaşır.  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için prezervatif kullanma yoluna gidilebilir ve tek eşli cinsel yaşam tercih edilebilir.  Enfeksiyon oluşumunun engellenmesi, rahim ağzı kistinin oluşumunu da engelleyecektir.

Rahim ağzı kistleri genellikle herhangi bir belirti vermezler.  Bu kistin kendisine bağlı olmamakla birlikte, kistin oluşmasına neden olan faktörlerden dolayı bazı şikayetler ortaya çıkabilir.  Enfeksiyon belirtisi olarak kötü kokulu akıntılar ve kasık ağrıları görülebilir.  Bu akıntı ve ağrılar kişiyi rahatsız edecek kadar çok miktarda ve sık yaşanır.

Rahim ağzı kistleri dışarıya kapalı bir oluşumdur, kişi bunu kendisi dokunarak anlayamaz.  Bu kistin varlığı jinekolojik muayene ile tespit edilebilir.  Rahim kanalının daha iç kısmında olan kistler ise ultrason ile bakılarak görülebilir.  Rahim ağzı kistinin tanısını bazen kadın doğum uzmanı bazen de radyolog koyabilir.

Tek başına rahim ağzı kistinin varlığı herhangi bir tedaviyi gerektirmeyebilir ve hiçbir şekilde kısırlığa neden olan bir rahatsızlık değildir.  Ancak bu kistler bir nedene bağlı olarak oluştukları için mutlaka altta yatan bir enfeksiyon söz konusudur. Rahim ağzı kisti daha önce enfeksiyon geçirmiş ya da halen geçirmekte olan kadınlarda olduğundan dolayı,  kist olan kadınlarda mutlaka bir enfeksiyon sorunun varlığı düşünülebilir. Vücuttaki her türlü enfeksiyon gibi bu enfeksiyonun da tedavi edilmesi gereklidir.  Bu enfeksiyonun tedavisi ile rahim ağzı kistinin tedavisi de mümkün olmaktadır.

Rahim ağzı kistinin kendisi bir hastalık değildir ancak bu sorunun oluşmasına sebep olan süreç rahim ağzı kanseri gibi başka hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir.  Bu nedenle kadınların her yıl jinekolojik kontrolden geçmeleri ve simir testi yaptırmaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir